Wakacje „Nie z tej Ziemi”

Trwają wakacje, i również w naszym projekcie podejmowane są wakacyjne działania. W dniach 5-12 lipca w okolicy Krynicy Morskiej, w Ośrodku Ekologiczno-Edukacyjnym w Piaskach, na samym końcu Mierzei Wiślanej odbył się turnus integracyjny, którego organizatorem było Stowarzyszenie na całe życie. W turnusie, pod tajemniczym hasłem „Nie z tej Ziemi”, wzięło udział 35 uczestników, były to dzieci cudzoziemskie uczestniczące w projekcie oraz polskie dzieci należące do lokalnej społeczności. Taki skład wakacyjnego wypoczynku umożliwił wzajemne poznanie się w swobodnych, nieformalnych warunkach, a realizacja programu sprzyjała integracji wokół niezwykłych tematów, zadań i przedsięwzięć.

W programie turnusu znalazły się zajęcia rekreacyjno-sportowe, zabawy w wodzie (pływanie, rejs motorówką, turnieje sportowe), zajęcia ze strzelania do celu z ASG, ale też warsztaty artystyczne i zajęcia integracyjne. Całość wypoczynku oparta była na autorskim programie Stowarzyszenia, zakładającym aktywizację uczestników w ramach fabularyzowanej gry tematycznej. Zgodnie z jej ideą dzieci dzielone są na grupy w zależności wieku i realizują różne tematy przewodnie. Najmłodsi to „Superbohaterowie”, działania grupy starszej koncentrują się wokół tematyki „Robotów”, kolejna grupa nosi dumne miano „Podróżników w czasie” a ostatnia, złożona z nastolatków, rozpracowuje zagadki wszechświata jako przedstawiciele „Kosmitów”.

Nasi wczasowicze zapoznali się z użytkowaniem desek SUP, pływali motorówkami, plażowali, budowali szałasy, strzelali do celu z broni krótkiej i długiej, poznawali zasady pierwszej pomocy, wyrabiali mydełka i pletli makramy, grali w tenisa, piłę halową, gimnastykowali się, rozgrywali plażowe turnieje, wzięli też udział w dyskotece, ognisku oraz wycieczkach pieszych i rowerowych. Była to niezapomniana przygoda!