29.04.2020 – Historie migrantów w ramach fotoreportaży zrealizowanych pod hasłem „Bliskie i dalekie podróże”

W ramach projektu został zrealizowany cykl reportaży oraz sesja zdjęciowa pod hasłem „Bliskie i dalekie podróże”. Zapraszamy do zapoznania się z historiami 10 osób, które przyjechały do Polski i tu znalazły swoje miejsce na ziemi. Będziecie Państwo mieli możliwość poznania historii tych osób oraz lepszego zrozumienia sytuacji cudzoziemców w Polsce. Fotoreportaże ukazują sylwetki cudzoziemców i historie ich życia a także przyczyny, często zewnętrzne, które skłoniły ich do przyjazdu do Polski.

 

Tetiana do Polski przyjechała z mężem i synem Danilem, który rozpoczął naukę w polskiej szkole i bardzo dobrze mówi po polsku. To właśnie Danil nie chce już wracać na Ukrainę.

 

David w Szczecinie prowadzi restaurację Imereti, w której gotuje sam, czasami pomagają mu rodzice. Podkreśla, że wszystko musi być świeże.

 

Marzeniem P. Hanny był zakup maszyny overlock, na której potrafi uszyć niemal wszystko.

 

Oksana na Ukrainie była menadżerem w dużej firmie zajmującej się dystrybucją materiałów biurowych i szkolnych. W Szczecinie pracuje w sklepie „Ukrainoczka”, gdzie również pełni funkcję menadżera a aby poznać lepiej słownictwo ekonomiczne i polskie prawo podjęła również studia.

 

Guilene przyjechała do Szczecina z Republiki Kongo wraz ze swoim polskim narzeczonym.

 

Botir podkreśla, że Uzbecy dobrze znają Polskę i Polaków i darzą ich wielką sympatią a obydwa narody połączyła historia. Dzisiaj w Taszkiencie mieszka wielu potomków Polaków, którzy w XIX w. budowali kolej w Uzbekistanie.

 

Oleksandra przed przyjazdem do Polski mieszkała we Włoszech, gdzie zafascynowała ją tamtejsza kuchnia oraz pasja Włochów do jedzenia.

 

Nataliia T. jest miłośniczką tradycyjnych ukraińskich wyszywanek.

 

Natalia T. z wykształcenia jest lekarzem i marzy o nostryfikacji dyplomu  w Polsce.

 

Zura szybko nauczyła się mówić płynnie po polsku i uważa, że  w obcym kraju najważniejsze jest to, by integrować się jego mieszkańcami, nie zamykać się w grupie rodaków i być otwartym na kontakty.

 

Więcej na stronie: